Statiystyki
Odsłon : 718088
Galeria

O sokolnictwie - Kazimierz hr. Wodzicki

JUŻ W SPRZEDAŻY

O SOKOLNICTWIE

Kazimierz Hr. Wodzicki

 

 

do nabycia w sklepie internetowym Graf_ika     www.sklep.graf-ika.pl

Kazimierz Wodzicki (1816- 1889 ) - zamiłowany przyrodnik, jako pierwszy w Polsce zajął się badaniem i opisywaniem bogactwa ornitologicznego Polski.
Pochodził ze szlacheckiej rodziny, posiadającej majątki pod Krakowem i na Podolu. Możliwość spędzania czasu na łonie natury sprzyjała jego zainteresowaniom i pozwoliła na obserwację przyrody. Mieszkał przez jakiś czas w Korzkwi przy ujściu Doliny Ojcowskiej, potem w Olejowie na Podolu gdzie oprócz pracy na roli zajmował się obserwacjami, gromadzeniem kolekcji ptaków i studiowaniem literatury ornitologicznej. Początkowo swe obserwacje czynił na obszarze Galicji Zachodniej, a zwłaszcza Tatr.
Pierwsze dzieło wydał w 1850 roku pt. "Systematyczny spis ptaków uważanych w dawnej Ziemi Krakowskiej". Wymienił w nim 211 gatunków, opisując wiele ptaków rzadkich. Osobliwością było umieszczenie w nim kulczyka. Stwierdził, że jest on świeżym przybyszem na tych terenach, co kilka lat potem potwierdził inny polski ornitolog - Władysław Taczanowski.
W czerwcu 1850 wyruszył w swoją najwspanialszą wyprawę, której rezultaty przyniosły mu sławę i uznanie w całym ornitologicznym środowisku. Jako jeden z pierwszych badaczy wybrał się w Tatry. Rezultatem tej wycieczki jest dzieło wydane w 1851 roku, pt. "Wycieczka ornitologiczna w Tatry i Karpaty galicyjskie". Było jednym z pierwszych w literaturze opisem majestatycznej, pełnej grozy, lecz urokliwej przyrody tatrzańskiej oraz miejscowej ornitofauny. Ujął w nim 115 gatunków ptaków i nie wykluczał, że było ich więcej. Znalazłszy dziesięć gniazd wykazał przyczynę stopniowego zmniejszania się już wówczas ilości tych ptaków. Dzieło to do dnia dzisiejszego pozostaje nieocenionym skarbem wiadomości o ówczesnej przyrodzie i ornitofaunie tatrzańskiej, ale także cennym dokumentem historycznym.
W późniejszym okresie Wodzicki badał tereny Galicji Wschodniej i tereny nadwiślańskie. Napisał na ten temat wiele publikacji mających na ogół charakter monografii poszczególnych gatunków: trzciniaka, kukułki, podróżniczka, brzęczki, strumieniówki i innych.
W 1853 roku wydał książkę "O wpływie, jaki wywierają ptaki na gospodarstwo tak polne, jak i leśne w ogólności a w szczególności o owadach lasom szkodliwych", w której bronił wiele gatunków uważanych niesłusznie za szkodliwe. Podkreślał konieczność ochrony zarówno tych, które stanowią ozdobę krajobrazu, jak i tych, które przynoszą człowiekowi pożytek.
Kazimierz Wodzicki był także myśliwym. Swoje zamiłowania do ptaków łączył z racjonalnie pojmowanym myślistwem opartym na regulacji odłowów i ochronie zwierząt, a głównie ptaków. W 1858 roku wydał rozprawę "O sokolnictwie i ptakach myśliwskich". Jest to historia sokolnictwa, opisy polowań z sokołami, a także wnikliwe opisy ptaków używanych w sokolnictwie.
Oprócz obszernych publikacji Wodzicki napisał 10 broszur , które dotyczyły poszczególnych gatunków: bociana, jaskółki, jastrzębia, kuropatwy, , wróbla, kruka, skowronka, orłów polskich i słonki.
Największy rozkwit działalności ornitologicznej badacza przypadł na lata 1850 - 1960.
W latach następnych z powodu braku czasu pisał tylko drobne przyczynki i "Zapiski ornitologiczne" (1869 - 1880). Prace te charakteryzują się niesamowitą skrupulatnością i dokładnością. Autor przytaczał w nich jedynie informacje zdobyte w terenie, unikał jakichkolwiek wątpliwości.
Oprócz wspaniałych obserwacji i publikacji stworzył też, nie szczędząc na ten cel środków, bogatą kolekcję ptaków polskich i ich jaj. Pokazał ją w Muzeum Komisji Fizjograficznej Akademii Umiejętności w Krakowie.
Prace zarówno te polskie, jak i ogłaszane w obcych językach w "Naumania" i w "Journal fuer Ornitologie, jak również kontakty z zagranicznymi ornitologami, przyniosły mu szeroką sławę i członkostwa wielu towarzystw naukowych.
Wspomniane wyżej "Zapiski ornitologiczne" zjednały Wodzyńskiemu popularność wśród społeczeństwa. Były rozchwytywane nie tylko przez młodzież. Należy pamiętać, że opisywanie ojczystej przyrody miało swój szczególny wymiar w czasach, gdy kraj był pod zaborami.
Kazimierz Wodzicki zmarł 20 października 1889 roku w Olejowie. Po śmierci redakcje czasopism ornitologicznych, m.in. "Die Schwalbe" w 1890 r. oraz "Ornitologische Monatsschrift" w; roku 1911 opublikowały pełne uznania wspomnienia badacza, nazywając go pionierem ornitologii w skali europejskiej.
info ze strony
http://www.ekologia.pl/wiedza/ekolodzy/naukowcy/kazimierz-wodzicki,7604.html

Poprawiony (środa, 27 czerwca 2018 18:27)

 
szukaj
Książka z Dedykacją

Jeśli szukasz oryginalnego, a przy tym niedrogiego prezentu, dla wyjątkowej osoby, chcąc ją w ten sposób wyróżnić i powiedzieć Jej, że jest dla Ciebie w życiu najważniejsza...

  

Taka książka będzie tylko jedna na świecie!

Możesz również obok dedykacji zamieścić zdjęcie tej osoby lub swoje.

Zobacz więcej

Lista księgarń i punktów, w których można zapoznać się z naszymi wydawnictwami:

BOCHNIA
HZG, Poniatowskiego 34C, Bochnia

CZĘSTOCHOWA
Antykwarnia - Księgarnia "Niezależna", Kopernika 4, Częstochowa
www.antykwarnia.com.pl
skrytka636@antykwarnia.com.pl
tel. 34 324-94-67
czynna od 8:00 do 20:00


GDAŃSK

Księgarnia Fachowa Ekobis Kamila Bądkowska-Bagińska, Grunwaldzka 223, Gdańsk

GLIWICE
Księgarnia Ossolineum Gliwice Leszek Niemiec, Matejki 2, Gliwice

JEDLICZE
Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, Żarnowiec 133, Jedlicze

 

KIELCE
Centrum Książki Wiedza Zdzisława Tracz, Paderewskiego 19/25, Kielce
Firma Księgarska "Andrzej" Nyka Andrzej, Warszawska 6 lok. 1,
Księgarz Sp. J., Sienkiewicza 30, Kielce

KRAKÓW
Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK, Jagiellońska 6, Kraków

LUBLIN
Księgarnia Uniwersytecka Sp. z o. o., pl. Marii Curie-Skłodowskiej 5, Lublin

POZNAŃ
Księgarnia PWN Sp. z o.o. ul. Mielżyńskiego 27/29, Poznań

RZESZÓW
Księgarnie NOVA DUO Sp. z o.o., Boya Żeleńskiego 16, Rzeszów
Księgarnia Akademicka LIBRA Sp. z o.o., Jagiellońska 14, Rzeszów

SUWAŁKI
Muzeum Okręgowe w Suwałkach, ul. Kościuszki 81, Suwałki

TORUŃ
Księgarnia Centrum Andrzej Nehring, Chełmińska 4, Toruń
Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu, Wały gen. Sikorskiego 13, Toruń

WARSZAWA
LOGOS ANTYKWARIAT NAUKOWY, Al. Ujazdowskie 16; Warszawa
AKRYBIA (dawny Czytelnik) ul. Wiejska 14, Warszawa
GŁÓWNA KSIĘGARNIA NAUKOWA IM. B. PRUSA, Krakowskie Przedmieście 7, Warszawa
Warszawska Oficyna Wydawnicza GRYF Paweł Juzwa, ul.  Jarosława Dąbrowskiego 71, Warszawa
Dom Spotkań z Historią, Karowa 20, Warszawa
Liber Sp. z o.o., Krakowskie Przedmieście 24, Warszawa
Księgarnia Wydawnictwa Arkady, Dobra 28, Warszawa
Księgarnia Poselska, ul. Senacka 1, Warszawa
Księgarnia Akademicka, ul. Koszykowa 55, Warszawa
Księgarnia MDM, ul. Piękna 31/37, Warszawa